Oslabení svalů pánevního dna

Málokdo ví, že pánevní dno má neodmyslitelnou roli pro správné fungování celého těla. Pánevní dno zajišťuje oporu pro vnitřní orgány, umožňuje nám chůzi a správné držení těla. Pokud je pánevní dno oslabené, dá nám o tom vědět nepříjemnými zdravotními obtížemi. Nejčastějším problémem je močová inkontinence. Může se ale objevit i nechtěný únik stolice a větrů, menstruační problémy, neplodnost, případně sexuální poruchy. Zbystřit byste také měli, pokud vás často bolí záda! Bolest zad je jedním z prvních projevů povolených svalů pánevního dna. Důsledkem ochablých svalů pánevního dna a zároveň příčinu obtíží může být pokles pánevního dna.

Co je pánevní dno?

Pánevní dno představuje složitou strukturu svalů a vazů v oblasti pánve. Vytváří pomyslnou nádobu pro vnitřní orgány, jako je tlusté střevo, močový měchýř, u žen pak především děloha a vaječníky. Aby uneslo tíhu těchto orgánů a udrželo je na správném místě, musí být dostatečně silné a pružné. Proto jako každý jiný sval v těle potřebuje i pánevní dno aktivně posilovat, aby neztratilo svou primární funkci. Při dostatečné péči a prevenci se můžete vyhnout vzniku nepříjemných potíží.

Nejčastější příčiny oslabení svalů pánevního dna

Existuje hned několik důvodů, proč pánevní svaly ochabují. Některé faktory souvisí s určitou životní fází a nelze je příliš ovlivnit. Dalších příčin se ale můžete snadno vyvarovat. Všechny důvody však zvyšují šanci vzniku prolapsu pánevního dna. Mezi nejčastější příčiny patří:

  • těhotenství a porod – zvláště pokud byl porod dlouhý a obtížný nebo jste porodila velké dítě nebo více dětí,

  • vyšší věk – především období menopauzy,

  • dlouhodobá fyzická námaha – práce, která vyžaduje zvedání těžkých břemen,

  • traumatický úraz nebo chirurgický zákrok v oblasti pánve,

  • nadváha nebo

  • kouření.

Genetickou predispozici dysfunkce pánevního dna vědci prozatím dostatečně nepopsali. Bylo ale prokázáno, že posilováním pánevního dna a dodržováním správné životosprávy se potíže s ochablými pánevními svaly výrazně snižují.

Jak posílit oslabené svaly pánevního dna a zabránit únikům moči (inkontinenci)?

Ideálním řešením pro oslabené pánevní dno jsou tzv. Kegelovy cviky. Jedná se o soubor cviků, které dokážou dostat svaly pánve zpět do formy. Nejedná se o nijak složitou cvičební sestavu, přesto je účinnost zmírnění inkontinence až 70 %. Posilování spočívá v cyklickém střídání zatínání a uvolňování svalů pánevního dna. Samotná sestava nezabere více než 10 minut denně. Důležitá je pečlivost provedení a pravidelnost cvičení. Nezanedbávejte ani čas na odpočinek. Žádný sval nebude správně fungovat, pokud mu nedopřejete čas na regeneraci.

Náš tip:

Až si celou cvičební sestavu zažijete, můžete během cvičení využít i venušiny kuličky, které cvičení zefektivní.