Cviky na inkontinenci – Kegelovy cviky

Posilování svalů pánevního dna pomocí Kegelových cviků je jedním z nejzákladnějších způsobů prevence a léčby inkontinence. Vhodné je především jako léčba lehkých stupňů inkontinence, způsobených oslabením pánevního dna.
Výhodou je, že cviky můžete provádět kdekoliv a kdykoliv a bez nutnosti speciálních pomůcek či oblečení.

Co jsou Kegelovy cviky?

Jedná se o soubor speciálních cviků, které mají za cíl navrácení přirozené podpory svalů močového měchýře a močové trubice natolik, aby nedocházelo k úniku moči. Kegelovy cviky jsou rozděleny do 4 částí:

  • vizualizace – uvědomění si vlastního těla,

  • relaxace – dýchání a zklidnění těla i mysli před samotným cvičením,

  • izolace – nácvik odděleného stahování pochvy a konečníku,

  • posilování – stahování svalů pánevního dna.

Kegelovo cvičení a Kegelovy kuličky

Zpestřete si posilování svalů pánevního dna použitím Kegelových neboli venušiných kuliček. Pokud s kuličkami teprve začínáte, najděte si chvilku, kdy budete mít soukromí a budete se cítit příjemně. Usaďte se nebo se uložte do příjemné polohy a jemně, pouze tak, jak je vám to příjemné, kuličky zaveďte do pochvy. Pochva se jim ihned přizpůsobí. Kuličky by vás uvnitř pochvy neměly nikde tlačit nebo způsobovat nepříjemné či bolestivé pocity. Po zavedení kuliček s nimi můžete cvičit Kegelovy cviky, jak jste zvyklá.

Náš tip:
Při zavádění venušiných kuliček se nebojte použít lubrikační gel. Zpříjemní a usnadní vám zavádění.

Nezapomeňte!
Pro úspěšnou prevenci a léčbu je důležitá především pravidelnost. Každý cvik doporučujeme opakovat 35×, přičemž cvičení by v žádném případě nemělo být bolestivé nebo nepříjemné. Během cvičení se zaměřte na pravidelné dýchání a snažte se co nejvíce vnímat svaly, které posilujete.