Léčba inkontinence

Únik moči dnes nepředstavuje zdaleka takové tabu jako za dob minulých a pravděpodobně nenarazíte na lékaře, který by nebyl schopen vám poradit, případně vás odeslat na příslušné pracoviště. Léčba inkontinence dnes navíc čítá opravdu široké množství možností, které dokážou obtíže úplně odstranit, nebo je alespoň zmírnit na únosnou mez.

Nutno podotknout, že při léčbě inkontinence vždy záleží na příčinách, ale nejdůležitím faktorem zůstává čas. Čím dříve se s obtížemi obrátíte na lékaře, tím úspěšnější bude léčba. Proto doporučujeme nečekat, až se projevy inkontinence stanou nesnesitelnými, ale požádat o pomoc svého lékaře již při prvních projevech.

Jak probíhá vyšetření?

Před zahájením léčby je nutné důkladné vyšetření, které má za cíl stanovit co nejpřesnější diagnózu a určit příčiny obtíží. Během vstupního vyšetření lékař zpravidla změří objem močového měchýře, provede reflexní a fyzikální vyšetření, chemický rozbor moči a krve, ultrazvuk a v některých případech i stresový test, kdy pacient zakašle a lékař sleduje, zda a v jakém množství moč uniká.

Metody léčby inkontinence opět závisí především na typustupni. Pojďme se podívat na nejběžnější způsoby její léčby:

Posilování svalů pánevního dna Kegelovy cviky

Jedná se o jeden z nejzákladnějších způsobů prevence a léčby inkontinence. Vhodné je jako léčba lehkých stupňů inkontinence v důsledku oslabení svalů pánevního dna.

Více na téma Kegelovy cviky

Změna životního stylu

Jeden ze zásadních faktorů úspěšné léčby je zdravý životní styl. Lékař vám proto může doporučit redukci váhy, změnu pitného režimu či omezení fyzické zátěže.

Více o změně životního stylu

Hormonální léčba

Období menopauzy bývá z hlediska úniku moči jedním z nejkritičtějších. Ženám klesá hladina estrogenu, což může zapříčinit vznik inkontinence.

Více o hormonální léčbě

Farmakologická léčba

Léky na inkontinenci jsou vhodným řešením primárně u u urgentní či smíšené inkontinence a jejich užití je nutné konzultovat s lékařem.

Více o lécích na inkontinenci

Bylinná léčba

Bylinek na močové cesty najdete nespočet, mezi nejsilnější a nejúčinnější ovšem patří medvědice lékařská, lichořeřišnice větší a kopřiva dvoudomá.

Více o bylinné léčbě inkontinence

Fyzioterapie

Nácvik cíleného uvědomění svalů pánevního dna a jejich posilování.

Více o fyzioterapii

Elektrostimulace

Pomáhá při stresovéurgentní inkontinenci a zároveň se využívá i jako terapie při přetížení svalů a snížení napětí v klidovém režimu.

Více o elektrostimulaci a inkontinenci

Laserová terapie

Laserový zákrok je bezbolestný, provádí se bez nutnosti anestezie a pacientům pomáhá při řešení lehkého až středního úniku moči.Pesaroterapie

Použití pesaru v léčbě inkontinence je velmi podobné chirurgické léčbě, zakládá se na zvýšení uretrálního uzavíracího tlaku.

Více o pesaroterapii

Implantát

Metoda, při níž se injekčně aplikuje kolagen či silikon do tkáně v okolí močového měchýře a ten pomáhá uzavřít močovou trubici.

Více o implantátu

Mikční drill

Cílený trénink močového měchýře, kdy pacient močí pouze dle lékařem stanoveného harmonogramu.

Více o milkčním drillu

Operace inkontinence

středních a těžkých stupňů inkontinence se nejčastěji provádí miniinvazivní zákrok, při němž se zavádí tzv. TOT nebo TVT pásky pod močovou trubici.

Více o operaci inkontinence

Magnetická stimulace

Metoda Biocon 2000, při níž dochází ke komplexnímu posilování svalů pánevního dna.Biologická zpětná vazba neboli biofeedback

Využívá se při urgentnístresové inkontinenci, kdy je pomocí měřicích přístrojů možné docílit opětovné kontroly nad svaly v oblasti pánve.