Pokles pánevního dna

Věděli jste, že pánevní dno je jednou z nejdůležitějších částí těla? Má na starosti nejen bezproblémové vyprazdňování a správné držení těla, ale zajišťuje i podpěru orgánům a celkovou rovnováhu těla. Zdravé pánevní dno by mělo být dostatečné zpevněné a zároveň pružné. Pojďme se společně podívat, co se v těle stane, pokud dojde k poklesu pánevního dna.

Příznaky poklesu pánevního dna

Asi nejznámějším příznakem povolených svalů pánevní dna nebo jeho poklesu je bezesporu inkontinence, neboli únik moči. Nejde však o jediný příznak. I když jednotlivé příznaky nemusí vždy znamenat pokles pánevního dna, doporučujeme jim věnovat pozornost. Zpozorněte tedy, pokud vás trápí:

  • nepříjemné pocity při močení,

  • silné bolesti zad, především v oblasti beder,

  • bolestivá menstruace,

  • bolest při pohlavním styku,

  • dlouhodobá zácpa,

  • bolesti či nepříjemné pocity v oblasti pánve.

Pokud vás trápí některý z výše uvedených příznaků, nepropadejte hned panice. Jednotlivé příznaky mohou signalizovat i zcela běžné zdravotní obtíže. Například při bolestivém močení se může jednat o zánět močových cest, bolestivý pohlavní styk může značit lehký gynekologický zánět a zácpa může být důsledkem nevhodného životního stylu. Vždy je však na místě být opatrný, a pokud obtíže neustupují, nebo se vyskytují současně, kontaktovat lékaře.

Koho pokles pánevního dna nejvíce ohrožuje

Porod pro ženu znamená mnoho změn. Sociálních, psychických i fyzických. Jedním z nejčastějších dopadů vaginálního porodu je oslabení a často i poranění pánevního dna, respektive jeho svalů. V důsledku těchto změn se tak i velmi mladé ženy setkají s inkontinencí, bolestmi zad nebo bolestivým pohlavním stykem. Navíc obtíže v důsledku poranění pánevního dna se mohou projevit i mnoho let po porodu.

Důvod je prostý. Každé tělo s přibývajícími léty stárne a svaly ochabují. Do hry přitom mohou vstoupit i další faktory jako nevhodný životní styl, nadváha nebo kouření a problém je na světě.

Potíže s poklesem pánevního dna tak mohou začít relativně nenápadně, ale pokud jim žena nevěnuje pozornost, mohou ji čekat nepříjemnosti, například v podobě sestupu dělohy. Některé ženy v této fázi mohou část dělohy dokonce nahmatat v pochvě.

Léčba poklesu pánevního dna

Jak jsme naznačili výše, žádný z uvedených příznaků nemusí znamenat, že máte oslabené pánevní dno. I přesto doporučujeme, především pokud mají příznaky delší trvání, kontaktovat gynekologa, který zhodnotí váš zdravotní stav. Pokud potvrdí, že za obtížemi stojí oslabené pánevní dno nebo jeho pokles, doporučí další postup. V počáteční fázi může pomoci vhodné cvičení a fyzioterapie. Pokročilejší stádium poklesu pánevního dna je nutné řešit operativně.

Prevence poklesu pánevního dna

Nejlepší prevence je zdravý životní styl, zachování optimální hmotnosti, absence alkoholu a cigaret. Svaly pánevního dna nejlépe udržíte v kondici pravidelnímm cvičením. Velmi populární jsou například Kegelovy cviky, které jsou vhodné pro každodenní cvičení a můžete se jim věnovat téměř kdykoli.

Další variantou, která vám umožní posilovat pánevní dno i při běžných činnostech, je použití venušiných kuliček. Během pohybu se rozpohybuje kulička uvnitř vnější kuličky a tak dojde ke vzniku chvění, které se postupně přenáší až na poševní stěnu. Jemné chvění podpoří prokrvení poševní stěny a žena podvědomě stahuje poševní svaly.