Příčiny inkontinence: Nadváha
Věděli jste, že jednou z velmi častých příčin vzniku inkontinence je obezita? Dříve se inkontinence přičítala především těhotenství a porodu, a s tím souvisejícímu oslabení svalů pánevního dna, ale mnoho průzkumů prokázalo, že riziko inkontinence roste s přibývajícími kilogramy.
Je nadváha nebo obezita i váš problém?
Indikátorem zdravé váhy je index tělesné hmotnosti, neboli BMI. Jeho výpočet je snadný – vaše váha se vydělí výškou v metrech na druhou. Číslo, které vám vyjde, reflektuje index hmotnosti na škále od podváhy po nadváhu.
Výsledek porovnejte s tabulkou
Podváha | pod 18,5 |
Normální tělesná hmotnost | 18,5 – 24,9 |
Nadváha | 25 – 29,9 |
Obezita 1. stupně | 30 – 34,9 |
Obezita 2. stupně | 35 – 39,9 |
Obezita 3. stupně | nad 40 |
Obezita a únik moči
Kila navíc mají na svědomí zvýšení tlaku uvnitř dutiny břišní, vyšší napětí svalů pánevního dna i tlak na močový měchýř. Je to i důvod, proč se inkontinence často objevuje v těhotenství, kdy dojde k výraznému nárůstu tělesné hmotnosti, a po ztrátě těhotenských kil inkontinence často sama vymizí.
Stejné je to i v případě inkontinence způsobené nadváhou nebo obezitou. Pokud vás netrápí další zdravotní potíže, například cukrovka, chronické záněty močových cest a další, mělo by k vymizení inkontinence snížení tělesné hmotnosti stačit.
Pokud si nejste jistá, zda ve vašem případě stojí za únikem moči opravdu váha, neváhejte kontaktovat lékaře. Ten na základě vyšetření identifikuje nejpravděpodobnější příčinu a navrhne vhodný postup léčby.
Začínáme snižovat váhu
Výpočet vám odhalil, že se pohybujete v indexu nadváhy nebo obezity? Rozhodně nezoufejte, tato situace má řešení. Poradíme vám pár prvních kroků k lehčímu tělu a zlepšení obtíží s inkontinencí.
Nejdůležitější je stanovit si reálný cíl. Kila navíc přicházela dlouhé měsíce nebo roky, nemůžete tak po svém těle chtít, aby se jich zbavilo za pár týdnů. Zdravý úbytek váhy je kolem 0,5 – 1 kg za týden. Nesnažte se proto hubnutí dramaticky uspíšit, více si ublížíte než pomůžete. Stejně rychle, jak kila shodíte, je totiž pravděpodobně zase nabere zpět.
Hubněte krůček po krůčku
Nesnažte se být 100% a se začátkem týdne naráz vyřadit všechny cukrovinky, tučná a nezdravá jídla. Místo toho raději krůček po krůčku nahrazujte nezdravá nebo zbytečně kalorická jídla dietnější alternativou. Jak na to?
Omezte slazené nápoje, pijte vodu nebo neslazené čaje.
Vyhněte se cukru v kávě a čaji. Pokud se bez sladké chuti neobejdete, vyzkoušejte třeba čekankový sirup.
Plnotučné mléčné výrobky nahraďte nízkotučnými.
Tučná masa vyměňte za drůbež a ryby.
Ke každému jídlu zařaďte zeleninu.
Přílohy nevynechávejte, ale snižte si porci.
Vyměňte snacky v podobě sladkého pečiva nebo sušenek za ovoce a ořechy.
Každý den choďte pěšky, např. vystupte o stanici dříve, vynechte výtah a běžte po schodech.
Vynechte smažená jídla. Místo toho jídla duste nebo pečte.
Nehltejte! Na jídlo si udělejte čas, poctivě žvýkejte a vychutnávejte.
A velmi důležitá rada na závěr: Neřiďte se univerzálními jídelníčky a dietami, ale vnímejte své tělo. V půlce oběda již nemáte hlad? Dál nejezte. Máte mezi jídly hlad? Najezte se, ale pouze tak, abyste hlad zahnala.
Pokud vám hubnutí v domácích podmínkách nejde, nestyďte se a obraťte se na praktického lékaře, nebo rovnou výživového poradce. Poradí vám, jak hubnout zdravě a váhu i zdravé tělo si udržet.