Porod jako příčina inkontinence
Problémy s únikem moči během těhotenství a po porodu trápí mnoho žen. A i když je riziko vzniku inkontinence u starších rodiček větší, mladé maminky nejsou žádnou výjimkou. Přestože je poporodní inkontinence všeobecně známá, příliš „nahlas“ se o ni nemluví. Pokud se s ní právě potýkáte, nezoufejte! Tato situace by měla být dočasná. Navíc existují způsoby, jak potíže s inkontinencí zmírnit, nebo je zcela odstranit.
Proč k inkontinenci po porodu dochází?
Příčinou jsou nejčastěji oslabené svaly pánevního dna. Během těhotenství a porodu dochází k výrazným fyziologickým změnám ženského organismu. Tělesná váha ženy se během gravidity může zvýšit až o 20 %. Rostoucí plod a zvětšující se děloha vytváří nadměrný tlak na močový měchýř. Svaly pánevního dna nesou tíhu všech vnitřních orgánů a udržují je na správném místě. Ke konci těhotenství a během porodu jsou právě pánevní svaly velice namáhány. Jejich oslabení a ztráta přirozené pružnosti vedou u žen ke vzniku stresové inkontinence. Ta se projevuje nechtěným únikem moči při kašlání, kýchání, smrkání, smíchu nebo při prudkém pohybu a fyzické námaze.
Faktory, které zvyšují riziko vzniku inkontinence
věk,
počet porodů a jejich průběh,
předchozí gynekologické operace,
nadváha,
časté záněty močového měchýře.
Ať už jsou příčiny inkontinence jakékoli, pravidelným posilováním pánevních svalů dosáhnete brzy viditelných výsledků!
Posilování pánevního dna po porodu
S posilováním pánevního dna můžete začít již několik dní po porodu. Vždy ale naslouchejte svému tělu a cvičte jen do té míry, nakolik se cítíte. Dopřejte svému tělu po porodu dostatek času na regeneraci a stejně tak i pánevním svalům. Ze začátku bude stačit cvičit jen pár minut denně. Postupem času můžete intervaly a počty opakování zvyšovat.
Jak na jednotlivé cviky?
Základem cvičení je opakované zatínání a uvolňování svalů pánevního dna. Nevíte, jak je správně lokalizovat? Stačí, když se budete soustředit, jaké svaly používáte k zastavení toku moči. Až půjdete příště na malou, vyzkoušejte párkrát násilně zadržet moč a vnímejte u toho svoje pánevní dno. K posilování svalů se hodí tzv. Kegelovy cviky. Více o tom, jak správně a efektivně cvičit po porodu, se dozvíte v našem článku Cvičení na únik moči po porodu.