Posilování pánevního dna v těhotenství

Dvě čárky na těhotenském testu odstartují velké životní dobrodružství. S nadšeným očekáváním připravujete dětský pokojíček, vybíráte kočárek i rozkošné oblečky. Ale myslíte u toho i na sebe? Bříško je každý týden větší a pro vaše tělo je jiný stav jedna velká zátěžová zkouška. Kůže se napíná, končetiny otékají, a jak se porod blíží, uvolňuje se i oblast pánve. A především pánvi a pánevnímu dnu byste měla věnovat zvláštní pozornost.

Poznejte své pánevní dno

Pánevní dno najdete mezi kostrčí, stydkou sponou a sedacími kostmi. Tvarem nejvíce připomíná nálevku, tvoří ho 28 svalů ve 3 vrstvách a jsou v něm otvory pro konečník, močovou trubici a u žen pro pochvu.
Přestože je pánevní dno důležitou částí lidského těla, i v jeho případě bohužel platí, že dokud nás netrápí zdravotní potíže, v podstatě o něm nevíme. Zpevněné svaly pánevního dna jsou přitom doslova nosným bodem našeho těla. Zajišťují správné držení těla, správnou chůzi a jsou důležitou oporou pro vnitřní orgány. A mimo jiné jej velmi oceníte během porodu i po porodu. Víte, jak se o své pánevní dno starat?

Pánevní dno posilujte i uvolňujte

Cest, jak posilovat pánevní dno, je několik, velmi účinné jsou Kegelovy cviky nebo cvičení podle Ludmily Mojžíšové. Cvičit však můžete i prostým stahováním svalů pánevního dna. Cvičení funguje na stejném principu, jako když chcete zastavit proud moči. Svaly vždy na pár sekund stáhněte a poté opět uvolněte. Pozor, cviky neprovádějte během močení.

Náš tip:

Skvělou možností, jak posilovat pánevní dno během dne, jsou venušiny kuličky. Můžete je použít během procházky nebo je využít během Kegelových cviků. Použití venušiných kuliček v těhotenství však doporučujeme konzultovat s vaším gynekologem.V těhotenství, více než jindy, je však důležité zaměřit se i na relaxaci. Posilování pánevního dna se doporučuje ukončit kolem 35. týdne a do porodu se věnovat především vědomé relaxaci, tedy uvolňování svalů v oblasti pánve. Právě zrelaxované svalstvo může přispět k hladkému průběhu první doby porodní a rychlejšímu otevírání porodních cest.

Uvolněte se, prosím

Relaxace je nesmírně důležitá pro pohodu maminky i miminka, a to nejen během těhotenství, ale i během přípravy na porod a během porodu. Je důležité, aby si budoucí maminka pěstovala nejen duševní pohodu, ale zrelaxovala i tělo. My vám ukážeme, jak uvolnit oblast pánve, a tím pomoci miminku se snazším příchodem na svět.

Relaxace pánevního dna vleže

Na místě, kde se cítíte příjemně, se položte na rovnou podložku. Nohy nechte natažené nebo pokrčené, dlaně zasuňte pod zadeček a s nádechem co nejvíce zatněte hýžďové a stehenní svaly, s výdechem svaly uvolněte. Cvičení v klidu prodýchejte a znovu opakujte.

Vědomé uvolnění pánevního dna v představách

Tato technika je mimo uvolnění pánevního dna i skvělou příležitostí, jak se naučit vnímat své tělo a oprostit se od okolních vjemů. Pokud se vám tento způsob relaxace podaří osvojit, bude se vám velmi hodit během porodu.
Najděte polohu, která je vám vzhledem k rostoucímu bříšku pohodlná, např. turecký sed nebo leh na zádech s pokrčenými koleny. Zavřete oči a snažte se vnímat pouze svůj dech. S každým výdechem se snažte představit si své pánevní dno, které se uvolňuje a odchází z něj veškeré napětí.

Uvolnění pánevního dna fyzioterapeutem

Mimo domácí relaxace pánevního dna vám jej pomůže uvolnit i fyzioterapeut. Toto uvolnění se provádí tzv. per rectum, tedy přes konečník. Nemusíte se ničeho bát, metoda sice může znít nepříjemně a vyvolávat stud, ale jedná se o velmi šetrný postup, který může zásadním způsobem usnadnit porod.